Jezupa dīnas ļustes Bieržgaļī

SAM_7363     Marts, pavasaris… Dienas ir kļuvušas garākas, naktis īsākas, gājputni atlidojuši svilpo un vītero uz nebēdu un priecīgāks kļūst prāts, jo caur kluso gavēņa laiku dodamies pretī Lieldienām.

     Sv. Jāzepa diena ir katoļu svētki, kad dievnamos notiek dievkalpojums jeb Svētā mise, godinot Svēto Jāzepu.  Senajā latviešu gadskārtā šie svētki no kristīgās tradīcijas aizņēmušies Svētās Ģimenes vienotību, paļāvību, ticību un no mūsu senčiem – pavasara gaidīšanas jautro noskaņu. Jāzepa dienā Dievs uzklausa visas labās vēlēšanās un lūgšanas. Gavēņa laikā Jāzepa diena ir diena, kad drīkst priecāties un svinēt uz nebēdu.

    Un tieši šajā dienā Bērzgalē krāsaina afiša aicināja visus uz kultūras namu, kur notika “Jezupa dīnas ļustes Bieržgaļī “ kopā ar Isnaudas tautas nama pašdarbniekiem. Tautas nama vadītāja Biruta Jermaka ciemos bija atvedusi teju vai visus Isnaudas pašdarbības kolektīvus.

Koncertu ieskandināja mājinieces – Bērzgales folkloras kopa (vadītāja Anna Adijāne) ar jautrām sava repertuāra dziesmām. Isnaudas folkloras kopas sievas dziesmās izdziedāja sievietes mūža skaistumu, ziedēšanu no pat dzimšanas līdz sirmam vecumam. Vadītāja Ināra Mikijanska – Jakupāne klātesošos iepazīstināja ar Jāzepa dienas nozīmi un katram pasākuma apmeklētājam dāvināja īpašu lūgšanu svētajam Jāzepam. Ar jautru dejassoli un interesantām dejām skatītājus priecēja Isnaudas dejotāji: deju kopa “Pērle”, vidējās paaudzes deju kolektīvs (vadītājs Jānis Sviklāns) un bērnu deju kolektīvs (vadītāja Inese Mikaskina). No ciemiņiem neatpalika arī mājinieki – līnijdeju grupu “Šiks” un “Gingerry” dejotāju (vadītāja Anita Turlaja) jautrais solis atgādināja – pavasaris nāk, lai cik dīvaina bijusi šī ziema. Dejotāju priekšnesumi mijās ar jautriem pastāstiem iz Inčiku sādžas Jezupa brauciena uz Rīgu, uz lauksaimniecības ministriju,  Teļakolnu Jezupa piedzīvojumiem, atgriežoties mājās no miestiņa kroga, Kubulovas Jezupa un Apaļas brauciena mājās no Jura dienas tirgus Rēzeknē, kā arī interesantiem padomiem mājsaimniecībā.

        Noslēgumā ciemiņi dalījās koncerta iespaidos un pieredzes apmaiņā pie kafijas tases un teju vēl siltām plātsmaizēm, kuras bija sarūpējusi ēdnīcas “Rīts” īpašniece Rasma Ģērmane.

Paldies ciemiņiem, paldies mājiniekiem, pagasta pārvaldei un skatītājiem!

Ticējums vēsta: ja Jāzepa dienā saule spīd, tad būs auglīgs gads. Un saulīte bija!

 Bērzgales kultūras nama vadītāja D.Ekimāne

Foto I.Čudare

Bildes skatīt galerijā