Ievij savu tautasdziesmu Jāņu zāļu audeklā!

 

Saulgrieži ir vieni no kalendārajiem svētkiem, kas gan tradicionālajā kultūrā, gan arī šobrīd cilvēkam palīdz strukturēt laiku. Laiks rit caur notikumiem, caur svētkiem. Tāpat arī enerģētiskais fons saulgriežu laikā ir visai zīmīgs. Skaidro folkloras speciāliste Aīda Rancāne: „Katros saulgriežos viss salāgojas, saskaņojas. Zeme saskaņojas ar debesīm, vīrišķais saskaņojas ar sievišķo. Katros svētkos nozīmīgos dzimst un rodas, tiek radīta jauna pasaule, vecā mirst. Lūk, visi šie lielie notikumi veido saulgriežus.”

Cilvēki jau izsens ir vērojuši dabas ritmus, sekojuši līdzi Saules ceļam. Pamatojoties uz vērojumiem, laika gaitā tika iezīmēti atbilstoši rituāli.

Viens no spēcīgākajiem vasaras saulgriežu rituāliem ir Jāņuguns iekuršana. Uguni iekur brīdī, kad saule noriet.

Aizsardzību un spēku cilvēki meklē arī tautasdziesmās. Tur ir ierakstīta mūsu senču īpaša enerģija. Tautasdziesma, dziedāta vai tikai lasīta, cilvēku sakārto iekšēji, ienes pavisam citu skatu uz notiekošo. Jo tautasdziesmās ļoti daudz ir ierakstīta ļoti tīra mīlestība pret jebko.

Jāņu svinēšana bez jāņuzālēm nebija un vēl joprojām nav iedomājama, jo jāņuzālēm visos laikos ir piemērota ne vien praktiska nozīme, bet arī dziednieciskas un pat maģiskas spējas. Ne velti Jāņu diena tiek saukta arī par Zāļu dienu. Zālēm, to ievākšanai un pielietojumam Jāņos tiek piegriezta īpaša vērība. Šiem augiem piemīt neizmērojama enerģija, ko var iegūt tikai gada auglīgākajā laikā, proti, vasaras saulgriežos, kad daba ir maksimāli piesātināta ar saules enerģiju.

Šogad bērzgaliešiem Saulgriežu nedēļā piedāvājām gan apskatīt mūsu Bērzgali vasaras rotā, gan vienlaikus iepazīt dažas tautasdziesmas un saplūkt, turēt rokās jāņuzāles, tā gūstot kaut mazumiņu enerģijas un dabas spēka. Kā ierasts, svētkiem saimnieks – pagasta pārvaldes darbinieki bija sarūpējuši ugunskuru pussaliņā.

Akcijas “Ievij savu tautas dziesmu jāņuzāļu audeklā” dalībnieki saņēma nelielas pateicības balvas. Paldies visiem par atsaucību.

Lai arī kur mēs svinētu vasaras saulgriežus – lielā pūlī pēc senlatviešu tradīcijām vai šaurā ģimenes lokā lauku mājās – vasaras saulgrieži ir un paliek enerģētiski spēcīgs laiks, kad varam izmantot mūsu senču viedās zinības un uzsmelt dabas un Visuma uzkarsēto spēku, tā dziedinot savu ķermeni un garu.

Bērzgales kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne

Foto no akcijas dalībnieku arhīva

Vairāk bildes galerijā