Pieredzes apmaiņas brauciens uz Zviedriju jeb Kā es braucu zviedru zemi lūkoties

        Aprīļa beigās Rēzeknes novada pašvaldības darbinieku delegācija projekta “Experience exchange of municipality specialists in exploring and developing new approaches for smart rural territories in Latvia, Norway and Sweden” ietvaros devās uz Zviedriju, lai iepazītos ar Zviedrijas mazo pašvaldību darbu, labās prakses piemēriem un iespējām tos pielietot savā pašvaldībā.

Apmeklējām Torsbijas pašvaldību Zviedrijas ziemeļos Vermlandes provincē, kuras platība ir 4 162,2 km². Torsbijas pašvaldības iedzīvotāju skaits apmēram 11 549, aptuveni 2,77 iedzīvotājiem uz 1 km²  (salīdzinājumam – Rēzeknes novadā ir apmēram 11 iedzīvotāji uz 1 km²). Neskatoties uz to, ka Zviedrija ir viena no bagātākajām valstīm ar sakārtotu infrastruktūru un pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, to skar globālā problēma – iedzīvotāju skaita samazināšanās (demogrāfiskā situācija). Daudzi pamet lauku teritorijas un pārceļas uz dzīvi tuvāk centriem, tiek slēgtas mazās skolas.

Mani sevišķi interesēja kultūras dzīve pašvaldībā. Apmeklējām publisko bibliotēku, kur var saņemt un lasīt ne tikai grāmatas, te tiek rīkoti kultūras pasākumi, demonstrētas filmas, rīkotas izstādes, pieejamas sanāksmju telpas, cilvēks var vienkārši atnākt, pasēdēt, padzert tēju vai kafiju, satikties un parunāties ar draugiem. Publiskai lietošanai ir pieejami datori, piekļuve WIFI.

Galvenā bibliotēka ir labi aprīkota, kalpo arī kā vidusskolas bibliotēka. Bibliotēkās ir pieejamas grāmatas, žurnāli, audiogrāmatas, DVD un valodu kursi. Redzes invalīdiem ir pieejamas digitālās grāmatas un grāmatas ar lieliem burtiem. Bibliotēkā ir īpaša fotogrāfiju un citu resursu kolekcija tiem, kas pēta ģenealoģiju (meklē dzimtas saknes).

Galvenajā bibliotēkā atrodas arī Valsts valdības pakalpojumu centrs, kas koordinē Nodarbinātības biroja, Sociālās apdrošināšanas aģentūras, Pensiju iestādes un nodokļu iestāžu pakalpojumus.

Mūs iepazīstināja ar mobilo bibliotēku un tās darbību. Mobilā bibliotēka “apceļo” pašvaldību, lai apkalpotu pašvaldības apdzīvotās vietas ārpus centra. Arī tajā pieejami visi bibliotēku pakalpojumi.

Apmeklējām slēpošanas tuneli, kas ir 8 metrus plats, 4m augsts 1,3 km  garš (vienā virzienā, slēpot var abos virzienos) ar nemainīgu -3֯ C temperatūru. Tas ir izbūvēts betonā un virs tuneļa ir uzbērta zemes kārta tā, ka no ārpuses tas atgādina grēdu (valni). Tunelī ir arī iekštelpu biatlona šautuve ar sešiem elektroniskiem mērķiem. Tas nodrošina iespējas biatlona treniņiem. Šautuvi un trasi bieži izmanto valsts mēroga sportisti.

Iedzīvotājiem piejams arī peldbaseins, kura celtniecībai tika vākti ziedojumi.

Torsbijas apmeklētājiem ir iespēja apmeklēt daudzas apskates vietas, kas atspoguļo vietējās tradīcijas un kultūras mantojumu. Apmeklējām Finnskogscentrum, Lekvattnet muzeju, kas stāsta par somu imigrantu vēsturi no XVII gs. Muzeja galvenā ekspozīcija ir salīdzinoši jauna (ierīkota slēgtās skolas telpās), tāpēc tajā ir maz autentisku lietu. Teritorijā ir izvietotas vairākas sensomu ēkas (mūsu brīvdabas muzeja variants). Muzejs pieder pašvaldībai. Vēl viens muzejs ar senajām ēkām, kuru apmeklējām, ir Kollsbergas sētu muzejs, kuru apsaimnieko biebrība. Tas atrodas skaistā Fryken ezera galā. Šeit izvietotas oriģinālas koka mājas ar tradicionālām mēbelēm. Visas mājas un ēkas kādreiz atradušās Torsbijā vai tās tuvumā.

Lielāko tiesu kultūras un sporta aktivitātes Zviedrijā notiek, pateicoties brīvprātīgo darbam. Protams, tur ir augstāks dzīves līmenis, tāpēc indivīds, sevis apliecināšanai, var atļauties strādāt brīvprātīgi.

Vēl daudz un dažādas interesantas lietas un vietas redzējām un varam mācīties un tiekties labo ieviest savā pašvaldībā.

Interesantas izvērtās sarunas ar pašvaldības darbiniekiem.

Bet – nenoniecināsim sevi! Mums ir ar ko lepoties. Tā ir Latvijas daba, kultūra – mūsu dziesmas, dejas, folklora, tautas tērpi, daudz autentisku lietu ne tikai muzejos, bet joprojām mūsu sadzīvē. Tās ir vērtības, kuras jāsaglabā nākamajām paaudzēm, jārāda mūsu viesiem ārzemju tūristiem, tā popularizējot savu valsti.

 

Zviedru zemi savām acīm skatīja Daila Ekimāne,

Bērzgales pagasta kultūras pasākumu organizatore

Vairāk bildes galerijā