Bērzgalē apzīmēti pieci jauni dižkoki

Oktobra vidū Bērzgali apmeklēja Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciāliste Diāna Selecka un vecākā eksperte Sanita Putna. Klātesot Bērzgales pamatskolas skolēniem, bobliotēkas, kultūras nama un pašvaldības pārstāvjiem, Bērzgales pussaliņā tika atzīmēts viens dižkoks – liepa, kuras apkārtmērs ir 4,36 m.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāves klātesošajiem pastāstīja, kas ir dižkoki, kā tos noteikt, kā izmērīt apkārtmēru, kā pareizi pie koka piestiprināt īpašo dižkoka atpazīšanas zīmi – ozola lapu. Skolēni ar lupas palīdzību varēja tuvāk vērot, kāda dzīvotne ir uz lielās liepas stumbra. Pēc tam ar izglītojošo spēļu palīdzību klētesošie mācījās noteikt koku sugas, atpazīt koku lapas, sēklas, ziedus.

Dižkokiem ir kultūrvēstures, izglītojoša un zinātniska funkcija un tiem liela nozīme vispārējās bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Lasīt tālāk “Bērzgalē apzīmēti pieci jauni dižkoki”


Bērzgales folkloras kopa piedalās skatē “Baltica – 2025”

Skaistā, saulainā, rudens krāsām bagātā 5.oktobra rīta pusē Bērzgales folkloras kopas dziedātājas devās ceļā uz Rikavas kultūras namu, lai piedalītos skatē, kurā tiek izcīnīta ceļazīme uz folkloras festivālu “Baltica 2025” nākošā gada vasarā Latvijā.

Bērzgaliešu sagatavotajā programmā “Maizis volūda” tika iekļautas dziesmas par maizes ceļu no sējas līdz maizes kukulītim. Dziesmas kuplināja dziedātāju atmiņu stāstījumi no bērnības, ticējumi par maizi. Gatavojušās bijām godam, tāpēc arī saņēmām augstu Latvijas nacionālā kultūras centra žūrijas vērtējumu – I pakāpe. Lasīt tālāk “Bērzgales folkloras kopa piedalās skatē “Baltica – 2025””


“Rudens melodija vīna glāzē”

  5.oktobra vakarā Bērzgales kultūras namā bija iespēja piedzīvot īpaši baudāmu notikumu – “Rudens melodija vīna glāzē”. Vakars bija piepildīts ar vīna garšas un mūzikas harmoniju, kas saplūda vienā neaizmirstamā ceļojumā. Ciemiņus aizveda uz vīna dārzu pasauli Santa Ostaša – “Rožleju” vīndarītavas dvēsele, kas ar aizrautību pastāstīja par vīna darināšanas mākslu un dalījās ar savu pieredzi. Vakaru papildināja Romāna Ivanova spēlētās saksafona melodijas, kas radīja siltu un īpaši romantisku atmosfēru.

Mums bija iespēja nobaudīt trīs dažādas vīna šķirnes, katra ar savu unikālo raksturu, kas lieliski papildināja muzikālās skaņas. Šī bija lieliska iespēja apvienot vīna garšas un mūzikas baudījumu, radot neaizmirstamu vakaru, kuru noteikti vēlētos piedzīvot vēlreiz. Lasīt tālāk ““Rudens melodija vīna glāzē””


Nautrēnu pagasta jauniešu deju kolektīvam jauni tērpi

Nautrēnu apvienības pārvalde ES ELFLA programmas 2014.–2020.gadam  apakšpasākuma 19.2. „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes 19.2.2. „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros īsteno LEADER projektu “Tautas tērpi Nautrēnu pagasta amatiermākslas kolektīviem”

Projekta ietvaros  iegādātie tautas tērpi galvenokārt paredzēti Nautrēnu pagasta jauniešu deju kolektīvam “Troks, voi…”, bet nepieciešamības gadījumā tos varēs izmantos arī pārējie amatiermākslas kolektīvi (teātris, etnogrāfiskais ansamblis). Paredzams, ka pirmo reizi tautas tērpi tiks skatītājiem prezentēti 18.novembrī Valsts svētkiem veltītajā koncertā. Lasīt tālāk “Nautrēnu pagasta jauniešu deju kolektīvam jauni tērpi”


Baltu vienības diena

Kopš 2000.gada Latvijā un Lietuvā 22.septembrī oficiāli tiek atzīmēta Baltu vienības diena. Šajā atceres pasākumā tiek uzsvērta latviešu un lietuviešu tuvā radniecība un ciešās saites, izmantojot arī atsauci uz viduslaiku vēstures notikumu – Saules kauju 1236. gada 22. septembrī. Tajā žemaišu un zemgaļu apvienotais karaspēks smagā kaujā uzvarēja Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus, ietekmējot turpmāko krusta karu procesu.

Viens no galvenajiem atzīmējamās dienas rituāliem ir Baltu vienības uguņu sasauksme vakarā no plkst. 20.00. līdz 21.00, kad pie jūras, kalnos, pilskalnos un citās ar baltu vēsturi saistītās vietās tiek iedegti ugunskuri baltu vienībai, vienlaikus atgādinot, ka baltu ciltis izmantoja signālugunis, lai brīdinātu viena otru par tuvojošos ienaidnieku. Lasīt tālāk “Baltu vienības diena”


Saulrieta sajūtu vakars Bērzgales muižas parkā

Sestdienas vakarā Bērzgales muižas parks piedzīvoja īpašu notikumu, kurā apvienojās māksla un mūzika, radot burvīgu atmosfēru visiem pasākuma apmeklētājiem.
Vakaru iesāka Ilzes Čudares-Sergejevas vadītā gleznošanas meistardarbnīca. Dalībnieki tika aicināti radoši izpausties, radot unikālus mākslas darbus ar guaša krāsām uz kartona pamatnēm. Meistardarbnīca noritēja brīvā un iedvesmojošā gaisotnē, un gala rezultāti priecēja gan pašus dalībniekus, gan skatītājus.
Pēc tam uzstājās ģitārists un komponists Matīss Čudars, kurš ar savu daudzveidīgo muzikālo programmu, apvienojot dažādus žanrus, radīja muzikālo baudījumu visiem klātesošajiem.
Vakara noslēgums piederēja ansamblim Latgales klezmeri kas ar enerģisku un aizraujošu uzstāšanos piepildīja parku ar dzīvespriecīgu mūziku, liekot dejot ikvienam.
Visa pasākuma laikā apmeklētāji baudīja Latgales saimnieču gatavotos ēdienus. Liels paldies Lauku Garša Latgales sirdī par gardajām kūciņām un tortēm, Soltais gardums par atvēsinošajiem saldējumiem,Zelta Rika par izcilo maizīti, un Bierzgalīts Sia par garšīgo kafiju un uzkodām. Jaunākajiem apmeklētājiem lielu prieku sagādāja lielās galda spēles, kurās viņi varēja izklaidēties un sacensties ar draugiem.
Vakars Bērzgales muižas parkā bija piesātināts ar radošumu, mūziku un prieku.
Kultūras pasākumu organizatore Gunta Rozenfelde-Matvejenko
Bildes Gunta Rozenfelde-Matvejenko, Ilze Čudare-Sergejeva
Vairāk bildes galerijā

 

 


Jauniešu iniciatīvu projekts”Esi uzņēmīgs laukos” ir noslēdzies

 31. jūlijā un 1.augustā projekta ”Esi uzņēmīgs laukos” ietvaros apmeklējām saimniecību ‘’Obelisk Farm’’ Dekšāru pagastā. Tā ir maza kaņepju saimniecība, kas ir attīstījusies par plaukstošu biznesu, kas specializējas pilnvērtīgu kaņepju produktu ražošanā un sniedz citiem nepieciešamos rīkus un informāciju par industriālajām kaņepēm. Tur bija iespēja apmeklēt muzeju un degustēt veselīgos  kaņepju produktus.

Tad devāmies pie mājražotājas Velgas Sarmules Dricānu pagastā. Viņai pieder uzņēmums SIA „Cukurella ”, kura galvenais darbības virziens ir dažādu konditorejas izstrādājumu gatavošana. Jauniešiem bija iespēja pašiem gatavot kārumus.

Dvāmies uz Kaunatas pusi, kur bija iespēja tikties ar ‘’Safira L’’ saimniekiem. Tas ir neliels pārtikas ražošanas uzņēmums, kas veidots, lai dalītos ar katru no jums savā pieredzē un zināšanās par augu valsts izcelsmes produktiem. Viņi ir pārliecināti: “Mēs esam tas, ko mēs ēdam”! Svarīgi, lai mēs savā ikdienas uzturā iekļautu veselīgus produktus, kas nodrošina nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, lai tie būtu garšīgi, viegli un ērti izmantojami un dažādotu ikdienas ēdienkarti.’’ Jauniešiem šeit bija iespēja apskatīt tūrisma objektus un zirgu saimniecību. Ka arī pagatavot ko patiešām veselīgu un gardu.

Projektu noslēdzām ar aizraujošu, aktīvu, galvu reibinošu un emociju piepildītu atpūtu šķēršļu trasē “Rāznas priedes” Rāznas nacionālajā parkā. Jaunieši pārbaudīja savu fizisko sagatavotību. Lasīt tālāk “Jauniešu iniciatīvu projekts”Esi uzņēmīgs laukos” ir noslēdzies”